Realizováno – Villa Gradini

investor: A.K.F. Investment s.r.o.
architekt: Ing. arch. Martin Pračka
stav: prodáno 2016

Na jižním, svažitém pozemku o výměře cca 2.500 m2 v rezidenční čtvrti Troja byla postavena vila, maximálně využívající možnosti terénního členění jižního svahu. Termín zahájení: léto 2010. Termín dokončení: kolaudace v listopadu 2011

„nechte na sebe působit prostory, jejich atmosféru, jejich spojení s okolní přírodou, s člověkem uvnitř a pokud nejvýraznější pocit, který ucítíte, bude pravda, tak jste na správném místě„

Pozemek, na kterém nemovitost stojí, se nachází na jižní stráni chráněné přírodní oblasti Ve Višničkách v blízkosti Trojského zámku v městské části Praha 7 – Troja, ulici Nad Kazankou.

Celý dům je navržen jako plynoucí prostor a to jak zakomponování stavby do relativně strmého svahu, tak vzájemné přechody mezi jednotlivými patry, místnostmi i jeho spojení s okolní přírodou.

V celé stavbě jsou potřeny hranice mezi interierem a exterierem, přesto má vnitřek domu pevný a jasně definovaný řád.

Volně stojící dům, odsazený od ulice zahradou má tvarovou jednoduchost, přísná, ale minimalistická skeletová konstrukce ze železobetonu dává maximální prostor prosklení všech tří fasád, které pomocí velkých teras spojuje interier domu s okolím.

V interieru je použito minimální množství druhů materiálů, aby vynikla čistota, dokonalost proporcí a elegance každého detailu. Použité materiály mají navodit pocit neměnnosti a věčnosti.

Schodiště plynoucí celým domem přes všechna čtyři nadzemní podlaží beze změny sklonu a směru spojuje jednotlivé zóny domu.

Z každého podlaží, interiéru, terasy, je uživateli umožněn jiný pohled na panorama Prahy. Z nejspodnějšího podlaží je to srůstání s přírodou, která je ve všech světových stranách na dosah. Při stoupání do vyšších podlaží přecházíme z korun stromů až do nejvyššího patra, které nám poskytuje pohled na Prahu takřka z ptačí perspektivy. Tento pocit je nejsilnější při odpočinku v přírodním altánu, umístěným vysoko nad severní hranicí domu.

Stavba je navržena jako prostor. Ne jako půdorysy, fasády, řezy, pohledy. Jednotlivé místnosti tvoří dojmově velký, zároveň však velmi intimní prostor.

Z celého domu je cítit snaha o vytvoření historické hodnoty, pohodlnosti, důkladnosti, účelnosti, o vytvoření prostředí, které není zasaženo hektičností dnešního života, ale vytváří svému uživateli azyl v uspěchané době.